SIKCA SORULAN SORULAR

Araç buzdolabının iç hacmi, iç kısmının derinlik, genişlik ve yüksekliğinin çarpımından elde edilir. İç hacmine göre araç buzdolabı birbiri ile kıyaslanmalıdır. Kullanım amacına göre gerekli büyüklükte alınmalıdır. 20lt’den 48lt’ye kadar araç buzdolabı bulunmaktadır

Araç buzdolabının, iç bölmesinin, genişlik, yükseklik ve derinlik ölçülerinin çarpımından hacmi elde edilir. Bu boyutların ölçü birimi olarak cm kullanırsanız çıkan rakamı 1000 ile böldüğünüzde Litre cinsinden hacim hesaplamış olursunuz. örneğin28 cm genişliğinde, 37 cm yüksekliğinde ve 37 cm uzunluğunda olan bir araç buzdolabı hacmini hesaplarsak; 28cm x 37cm x 37cm = 38.332 / 1000 = 38,3Lt hesaplanır.

Araç buzdolabını kullanım amacına göre sınıflandırırsak, araç buzdolapları özel amaç için kullanıldığı gibi, profesyonel amaç için de kullanılmaktadır.

Özel amaç olarak, genellikle seyahat ederken, piknik gibi faaliyetler için, Av için konaklama yapıldığında, karavan turizmi için ve benzeri amaçlarda kullanılmaktadır. İçine yiyecek veya içecek koymak amacıyla kullanılmaktadır.

Profesyonel amaç için ise farklı biçimlerde olmaktadır; Seyahat araçları içinde, minibüs buzdolabı, Panelvan buzdolabı, Karavan buzdolabı, VIP araç buzdolabı, Oto buzdolabı, Otobüs buzdolabı, tekne buzdolabı, yat buzdolabı, marin buzdolabı, kamyon buzdolabı, TIR Buzdolabı gibi kullanılmaktadır.

Bunların dışında Tıp ve ilaç sektöründe de kan taşıma araç buzdolabı, aşı taşıma araç buzdolabı, plazma taşıma araç buzdolabı, Doku taşıma araç buzdolabı, Bakteri taşıma araç buzdolabı ve benzeri şekilde kullanılmaktadır.

Ayrıca, içinde bakteri bulunan numune veya yiyeceklerin taşınmasında da kullanılmaktadır; Bakteri numune taşıma araç buzdolabı, atık su numune taşıma araç buzdolabı, yoğurt mayası taşıma buzdolabı, peynir numunesi taşıma araç buzdolabı, toprak numunesi taşıma araç buzdolabı, organik gübre numunesi taşıma araç buzdolabı ve benzeri durumlarda kullanılmaktadır.

 

A.1). Kompresörlü araç buzdolabı: Bunlar ideal araç buzdolabı’dır. Hem 12Volt hem de 24 Volt Doğru Akım ile çalışabilirler. Evimizdeki normal buzdolabından bir farkı yoktur. Hem dondurucu hem de soğutucu olarak çalıştırılabilirler. Avantajları çok iyi soğutma ve dondurma fonksiyonu var, dezavantajı ise fiyatlarının nispeten pahalı olması. Henüz çok az sayıda üretimi yapıldığından fiyatları biraz yüksek kalmaktadır. Fiyatları 1000 TL ile 2800TL arasında değişmektedir

A.2). Thermal çift ile çalışan araç buzdolabı:Bunlar da Thermo-couple teknolojisi ile üretilmiştir. Hem 12 Volt hem de 24 Volt ile çalışanları vardır. Akım bir yönden geçirilirse soğutucu, diğer yönden geçirilirse ısıtıcı olur. Hem soğutucu hem de ısıtıcı olarak kullanılan araç buzdolabı’dır. Genellikle 25C’den daha sıcak ortamlarda soğutamazlar. Dondurma özellikleri ise hiç yoktur. Avantajları nispeten ucuz olmaları, dezavantajları ise tam anlamıyla soğutma fonksiyonunu yaz günlerinde yapamamaları sadece kışın soğutabilirler. Fiyatları 300TL ile 600 TL arasında değişmektedir

A.3). Buzluk Tipi araç buzdolabı: Bunların içinde herhangi bir soğutma sistemi yoktur. Aslında araç buzdolabı değildir bir çeşit buzluk’tur. Sadece içine konulan buz veya donmuş su şişeleri ile içini birkaç saat soğuk tutar. Avantajı çok ucuz olması, dezavantajı ise içindeki malzemeleri hem ıslatması hem de çok kısa süre (sadece 1-2 saat) soğuk tutabilmesi. (fiyatı: 100 ile 200 TL arasında)

Mümkün olduğunca Türkiye’de imal edilmiş ürünler tercih edilmeli. Ürün yaşlandığında yedek parça ve servis sorunu yaşamamak için buna dikkat etmek lazım. Türkiye’deki üreticinin de kurumsal firma olup olmadığına dikkat etmek lazım. Merdiven altı yerlerden ürün almamakta fayda var. Herhangi bir arıza oluştuğunda, gerek Garanti koşulları gerekse de yedek parça temini açısında sıkıntı oluşabilir.

Yurt dışından gelen ürünlerin Türkiye’deki satıcıları zamanla değişebileceğinden, özellikle ürün yaşlandığında garanti ve yedek parça konularında muhatap bulmakta sıkıntı yaşanabilir. Yedek parça temininde uzun sürelere ihtiyaç duyulabilir.

Çin’den ithal edilen ürünlerde ise Kalite sorunu olasılığı nedeniyle son tercih olarak düşünülmeli.